Ledarna nekade till planen och varnade honom för att de skulle gripa honom om han försökte genomföra den, enligt rättsliga dokument som släppts på fredagen.
Vittnesmålen från Bolsonaros tidigare armé- och flygvapenbefäl har släppts av Brasiliens högsta domstol, och är de första där han direkt omnämns som den person som planerade att ändra resultatet i valet, som vanns av den nu sittande Luiz Inácio Lula da Silva.
Åklagare har anklagat den högerextreme expresidenten för att ha anstiftat de upplopp i januari i fjol som skakade landet. Han har förbjudits att ställa upp i allmänna val under åtta år, och har tvingats att lämna över sitt pass.
Den 8 januari i fjol tog sig tusentals personer in i presidentpalatset, kongressen och högsta domstolen. De vandaliserade byggnaderna och hävdade utan bevis att presidentvalet var stulet.