Nato: Ska diskutera segerplanen med Ukraina
Ukrainas "segerplan" ska diskuteras när Natos försvarsministrar samlas i Bryssel. Frågan är hur långt alliansen kan sträcka sig kring Ukrainas önskemål om en formell inbjudan till medlemskap.
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
Natoländernas försvarsministrar samlas i Bryssel för ett tvådagarsmöte under torsdagen och fredagen. Även Ukrainas försvarsminister finns på plats, liksom samarbetsländerna Australien, Nya Zeeland, Japan och Sydkorea.
Mötet avslutas med en presskonferens med generalsekreterare Mark Rutte kl 12.15 på fredag.
Parallellt är även Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på besök i Bryssel under torsdagen. Även USA:s president Joe Biden väntas till Europa – för hans del till Tyskland, dit han avreser under torsdagen.
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj är inbjuden att delta i EU-ländernas toppmöte som inleds i Bryssel på torsdagsmorgonen.
Zelenskyj har lovat berätta för EU-ledarna om sin omtalade segerplan. Om han även kommer att besöka Natohögkvarteret i Bryssel är dock ännu oklart.
— Vi är i nära kontakt med Ukraina för att se hur vi kan ta nästa steg på ett sätt som är effektivt och fruktsamt. Jag kan inte ge er alla detaljer men segerplanen diskuterar vi såklart med dem och hur vi tar den ett steg längre, säger Natos generalsekreterare Mark Rutte.
Enligt USA ska president Joe Biden tala i telefon med Zelenskyj under onsdagen. De två kommer däremot inte att hinna träffas under den resa till Tyskland som Biden inleder på torsdagen.
En tung del i segerplanen är att Ukraina ska få en formell inbjudan till Natomedlemskap – även om själva medlemskapet sedan kan komma att dröja.
Några klara besked på det temat ges dock inte från Rutte, mer än ett upprepande av tidigare löften.
— Ukraina kommer att gå in i alliansen när tiden är mogen, säger generalsekreteraren på sin presskonferens inför veckans försvarsministermöte.