Tisdagens rysk-amerikanska möte i den saudiska huvudstaden ses allmänt som en seger för kungadömets de facto ledare, kronprins Mohammed bin Salman.
— Jag tror inte att det finns någon annan plats där ledaren har en så god personlig relation med både Trump och Putin, sade den saudiske politiske kommentatorn Ali Shihabi till CNN i måndags.
Enligt CNN är Saudiarabien inte bara värd för samtalen – landet väntas aktivt delta i medlingsförsöken. Det saudiska teamet leds av landets säkerhetsrådgivare.
Vänner trots Khashoggi
Sedan tillträdet som premiärminister 2022 har kronprins bin Salman jobbat hårt för att tvätta det oljerika kungadömets image: från fundamentalistisk islamistdiktatur till ett öppet land som satsar på sport och kultur – och på "mjuk makt" med neutral diplomati.
— Riyad vill göra större diplomatiska fotavtryck, konstaterar Amin Tarzi, professor i internationella relationer vid University of Southern California, till Radio Free Europe/Radio Liberty.
Enligt Tarzi försöker saudierna nu återuppliva relationen som Donald Trump och bin Salman byggde upp under Trumps förra mandatperiod. Länderna har länge varit allierade, men relationen surnade efter mordet på den saudiske regimkritikern och The Washington Post-skribenten Jamal Khashoggi på Saudiarabiens konsulat i Istanbul 2018.
Mordet ledde till att Saudiarabien isolerades diplomatiskt från stora delar av omvärlden. Donald Trump bibehöll dock sin vänskap med saudierna – och så gjorde även Vladimir Putin.
Vill se avtal med Israel
Enligt bedömare kan Saudiarabiens ökade maktposition nu ge landet större handlingsutrymme när det kommer till Mellanösterns mest brinnande fråga: Gazas framtid efter kriget. Trumps utspel om att förvandla den krigshärjade landremsan till "Mellanösterns riviera" har mötts av omfattande skepsis från arabvärlden, och i dag står Riyad värd för ett möte med regionala ledare i ett försök att ta fram en alternativ plan.
Till Trumps förtret har Saudiarabien hittills konsekvent vägrat att normalisera sin relation med Israel. Först måste en tvåstatslösning i Israel-Palestinafrågan komma på plats, enligt saudierna.
För Trump skulle dock ett fredsavtal mellan Saudiarabien och Israel vara en jättefjäder i hatten, menar bedömare – och kulmen på de så kallade Abrahamavtalen som han inledde under sin förra mandatperiod. Då valde Förenade arabemiraten, Bahrain, Marocko och Sudan, som dittills stått i solidaritet med palestinierna, att normalisera sina relationer till Israel efter förhandlingar ledda av Trumps svärson Jared Kushner.