Turkiet har skakats av massiva demonstrationer sedan den populäre borgmästaren Imamoglu greps i en gryningsrazzia i sin bostad i onsdags, anklagad för korruptionsbrott och för att ha stöttat en terrorrörelse.
Under söndagen beslutade en domstol att han ska åtalas och fängslas i väntan på en rättegång, och politikern har förts till Silivrifängelset utanför Istanbul.
Och bara timmar senare meddelade inrikesdepartementet att han stängs av som borgmästare i Turkiets största stad. Samtidigt stängs två av hans partikolleger, båda borgmästare i distrikt i mångmiljonstaden, också av.
"Den pågående juridiska processen är inte en juridisk process. Det är en summarisk avrättning", skrev Imamoglu på X någon timme innan beskedet om avstängningen kom.
Då hade han redan på samma plattform skrivit:
"Jag kommer inte att böja mig".

Inte förvånad
Jenny White, professor vid Institutet för Turkietstudier vid Stockholms universitet, är inte direkt förvånad över nyheten om att Ekrem Imamoglu stängs av som Istanbuls borgmästare.
— Det regeringen gör är att de sätter in sitt eget folk som borgmästare. Så har de gjort i flera år med kurdiska borgmästare, säger hon.
Opinionsundersökningar visar att Imamoglu skulle besegra president Recep Tayyip Erdogan i nästa val och gripandet har kritiserats som iscensatt för att få bort honom inför valet. Regeringsföreträdare förnekar att så är fallet och uppger att domstolsväsendet agerar självständigt.
Det har inte stoppat hundratusentals från att gå ut på gatorna för stora protester – det trots att myndigheterna har utfärdat demonstrationsförbud.

Val om presidentkandidat
Under söndagen håller Imamoglus parti CHP primärval för att utse en presidentkandidat, en omröstning som Imamoglu spås vinna.
CHP:s tidigare partiledare Kemal Kilicdaroglu, som förlorade valet mot Erdogan 2023, sade till turkiska medier när han lade sin röst att:
— Vi måste kämpa för demokratin överallt, i varje vrå, till vilket pris som helst.
Partiet har öppnat valet för alla turkiska medborgare, inte bara partimedlemmar, med förhoppningen att få ett än större stöd för den gripna borgmästaren. Resultatet av omröstningen väntas under sen söndag.
— Jag är rätt övertygad om att de flesta kommer att rösta på Imamoglu. Det skapar en konstig situation när en person som sitter fängslad sannolikt kommer att bli vald som presidentkandidat, säger Jenny White.
.