Nyheter24
Annons

Trump kortar Putins tidsfrist för vapenvila

Publicerad: 28 juli 2025, kl. 14:32
Uppdaterad: 28 juli 2025, kl. 18:34
USA:s president Donald Trump tillsammans med Storbritanniens premiärminister Keir Starmer i Skottland. Foto: Christopher Furlong/AP/TT

USA:s president Donald Trump säger att han kortar Rysslands tidsfrist för att nå en överenskommelse om vapenvila i Ukraina till 10–12 dagar.

Trump är besviken på den ryske presidenten Vladimir Putin, säger han på plats i Skottland där han under måndagen träffade den brittiske premiärministern Keir Starmer.

Presidenten säger på en presskonferens att han kortar den tidsfrist om 50 dagar för att nå en överenskommelse om vapenvila till 10–12 dagar – om Ryssland vill slippa ytterligare sanktioner från USA. Den nya tidsfristen börjar gälla omedelbart.

— Det finns ingen anledning att vänta. Vi ser inte att några framsteg görs, säger Trump.

Han kritiserar även Putin för att prata om att få ett slut på kriget, men samtidigt fortsätta att attackera ukrainska civila.

— Jag trodde verkligen att det skulle ta slut. Men varje gång jag tror att det ska ta slut så dödar han (Putin) människor.

Annons

På en fråga om han kan tänka sig ett eventuellt möte med den ryske ledaren säger han:

— Jag är inte så intresserad av att prata något mer.

Den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyjs rådgivare Andrej Jermak välkomnar beskedet.

"Tack till president Trump för att han står orubbligt fast och levererar ett tydligt budskap om fred genom styrka”, skriver han på sociala medier.

Trump har tidigare hotat Ryssland med 100-procentiga tullar på ryska varor och även ”andrahandssanktioner” för länder som köper varor från Ryssland om landet inte når en överenskommelse om fred med Ukraina inom 50 dagar.

I kongressen har ett förslag om tullar på 500 procent lagts fram, men ledande republikaner har inväntat Trumps stöd.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons