Nyheter24
Annons

Tyskland stoppar vapenexport till Israel

Publicerad: 8 aug. 2025, kl. 10:08
Uppdaterad: 8 aug. 2025, kl. 12:44
Friedrich Merz. Bild från i slutet av juli. Foto: Ebrahim Noroozi/AP/TT

Tyskland stoppar export till Israel av vapen som kan användas i Gaza, meddelar förbundskansler Friedrich Merz. Även på många andra håll i omvärlden väcker Israels hårdföra nya Gazaplan starka reaktioner.

Ämne:

SVT

”Under dessa omständigheter tillåter förbundsregeringen tills vidare ingen utförsel av militär utrustning som kan komma att användas i Gazaremsan”, heter det i en kommuniké från Merz som citeras i tyska medier.

Även andra internationella ledare reagerar på Israels nya plan på att ockupera Gaza stad.

”Denna åtgärd kommer inte att göra någonting för att avsluta denna konflikt eller för att hjälpa gisslan att bli fri”, säger Storbritanniens premiärminister Keir Starmer.

FN:s människorättschef Volker Türk är starkt kritisk, och kräver att planen ”omedelbart stoppas”.

”Den går helt emot Internationella domstolens domslut att Israel måste avsluta sin ockupation så snart som möjligt”, säger Türk i en kommuniké.

Annons

Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) delar upprördheten.

— Jag ser med mycket stor oro på det beslut som Israels regering har fattat, säger hon till SVT Nyheter.

Hon säger att det i nuläget är svårt att överblicka vad konsekvenserna av beslutet innebär för situationen i Gaza.

— Jag har tidigare upprepat att alla försök att annektera, förändra eller reducera Gazas territorium skulle strida mot folkrätten.

Kina uttrycker också oro. Israel måste ”omedelbart upphöra med dessa farliga åtgärder”, skriver en talesperson för utrikesdepartementet i Peking. ”Gazaremsan tillhör det palestinska folket, och går inte att avskilja från det palestinska territoriet".

Även den spanske utrikesministern José Manuel Albares fördömer beslutet.

”Det skulle bara leda till ytterligare förstörelse och lidande”, skriver han på X.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons