Nyheter24
Annons

Lojal vapendragare Macrons nye premiärminister

Publicerad: 9 sep. 2025, kl. 20:02
Uppdaterad: 9 sep. 2025, kl. 21:04
Frankrikes avgående premiärminister François Bayrou, och den nye, Sébastien Lecornu (till höger). Foto: Christophe Ena/AP/TT

Frankrikes nye premiärminister Sébastien Lecornu kommer närmast från posten som försvarsminister. En lojal vapendragare till presidenten som förblivit en doldis – men också en politiker som överlevt fyra fallna premiärministrar.

Beskedet från det franska presidentkansliet om vem som blir ny premiärminister kom på tisdagskvällen, ett dygn efter det att den tidigare regeringen fallit i en förtroendeomröstning.

François Bayrous regering röstades ned med klar majoritet. 364 ledamöter i nationalförsamlingen röstade för att avsätta Bayrou, medan 194 röstade för fortsatt förtroende.

Ekonomisk kris

Macron sade direkt efter omröstningen att han skulle utse en ny premiärminister ”inom några dagar”, för att lösa den politiska och ekonomiska kris som Frankrike befinner sig i – med en statsskuld och blödande utgifter som hotar både landets ekonomi och stabiliteten inom EU.

På det franska förhandlingsbordet ligger utkast till den budget som ska antas i höst. De kraftiga nedskärningarna ratas av både vänsterfalanger och av högerradikala partier.

Annons

Dessutom väntas redan omfattande protester mot åtstramningar och ny ekonomisk politik växa i styrka.

Detta blev Bayrou-regeringens fall, efter nio månader med premiärministermakten.

Frankrikes president Emmanuel Macron.
Frankrikes president Emmanuel Macron.

Macron uppmanar Lecornu ”att konsultera samtliga politiska krafter som är representerade i parlamentet – med målet att godkänna en budget för nationen och få till stånd de uppgörelser som är nödvändiga för beslutsfattande de kommande månaderna”, meddelar presidentkansliet i Elyséepalatset i ett uttalande.

Den 39-årige Sébastien Lecornu är en av de politiker som lämnade partiet Republikanerna 2017 och ingick i president Macrons då nybildade politiska rörelse, numera partiet Renässans.

Annons

Han har sedan han utsågs till minister tjänat under fyra premiärministrar – Èlisabeth Borne, Gabriel Attal, Michel Barnier och Bayrou – innan Macron nu utser honom att leda regeringsarbetet.

Inget presidentämne

Försvarsminister Lecornu beskrivs av franska medier som en tämligen okarismatisk politiker som inte när några förhoppningar om att själv bli president. Detta till skillnad från företrädaren, den 74-årige Bayrou, som kandiderat till presidentposten vid flera tillfällen utan större framgång.

Lecornu har i sin tur verkat i det tysta för att förändra och modernisera den franska försvarsmakten – och överlevt som minister i turbulenta franska kristider.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons