Nyheter24
Annons

Minst fyra döda i kyrkattack i Michigan

Publicerad: 29 sep. 2025, kl. 02:34
Uppdaterad: 29 sep. 2025, kl. 02:52
Kyrkan sattes i brand under dådet. Foto: David Guralnick/AP/TT

Minst fyra personer har dödats och åtta andra skadats i en attack mot en mormonkyrka i delstaten Michigan i USA, uppger polisen. En person började skjuta under en gudstjänst, och han misstänks ha avsiktligt satt kyrkan i brand, enligt amerikanska medier.

Dådet ägde rum under söndagsmorgonen, lokal tid, vid Jesu Kristi kyrka av sista dagars heliga, mer känd som mormonkyrkan, i Grand Blanc, några mil norr om Detroit.

Den misstänkte, en man i 40-årsåldern, sköts till döds sedan han öppnat eld mot de poliser som anlände till platsen.

Kyrkan skriver på sin sajt att hundratals församlingsmedlemmar befann sig på plats för gudstjänst när attacken ägde rum.

USA:s president Donald Trump kallar i ett inlägg på Truth Social attacken för ”fruktansvärd” och manar till att be för offren.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons