De senaste angreppen ska ha genomförts på internationellt vatten under söndagen och på direkt order av president Donald Trump.
”Dessa farkoster var kända av vår underrättelsetjänst, de hade en koppling till olaglig narkotikasmuggling och fraktade narkotika", skriver Hegseth på X och benämner besättningarna som ”narkotikaterrorister”.
Spänningarna mellan USA och latinamerikanska länder som Colombia och Venezuela har eskalerat sedan USA utfört flera attacker mot fartyg som påstås frakta narkotika utanför ländernas respektive kuster.
Ett 70-tal personer har dödats i attackerna som skett både i Stilla havet och Karibiska havet.
FN:s människorättschef Volker Türk säger till nyhetsbyrån AFP att USA måste titta närmare på om attackerna är utomrättsliga.
— Jag har uppmanat i synnerhet USA:s regering att utreda (attackerna), för de måste fråga sig om det handlar om att de bryter mot internationella människorättslagar. Handlar det om utomrättsligt dödande? Jag menar, det finns starka indicier på att det är det, men de måste undersöka detta, säger han.




