Nyheter24
Annons

Thailand fortsätter strida – Kambodja stänger gräns

Publicerad: 13 dec. 2025, kl. 01:43
Uppdaterad: 13 dec. 2025, kl. 11:50
En man som tvingats fly sitt hem på grund av striderna sitter i ett tält i den kambodjanska provinsen Banteay Meanchey på lördagen. Foto: Heng Sinith/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Donald Trumps besked om eldupphör kom efter samtal med båda ländernas premiärministrar på fredagen. Kort därpå, natten mot lördag svensk tid, uppgav Kambodja att två thailändska stridsflygplan släppt flera bomber över landet.

”Thailand kommer att fortsätta strida fram till dess att vi inte känner någon mer skada eller hot mot vårt land och våra invånare”, skrev premiärminister Anutin Charnvirakul på Facebook i samma veva.

På lördagen uppger Thailands försvarsdepartement att fyra thailändska soldater har dödats i strider i området Chong An Ma. Sedan de senaste stridigheterna inleddes i måndags har totalt 14 soldater dödats, enligt departementet.

Kambodja meddelar å sin sida att man med omedelbar verkan stänger samtliga gränsövergångar mot Thailand.

Hundratusentals människor har evakuerats sedan de nya oroligheterna mellan Kambodja och Thailand bröt ut. Båda sidor beskyller varandra för att ha startat den senaste vågen av attacker.

Svenska UD har utfärdat en reseavrådan till delar av Thailand och Kambodja inom ett avstånd av 50 kilometer från båda sidorna av gränsen. UD avråder även från icke nödvändiga resor till övriga delar av alla provinser längs med gränsen.

Oroligheterna har pågått till och från sedan i maj, då strider bröt ut efter dödlig skottväxling vid gränsen. Konflikten bottnar i en långvarig dispyt om en kolonial gränsdragning.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Thailand fortsätter strida – Kambodja stänger gräns