Nyheter24
Annons

Flytta till Irland, Skottland eller Italien – och få betalt

Publicerad: 4 jan. 2026, kl. 14:01
En stad nära Florens och övergivna hus i den irländska naturen är några av platserna. Foto: Marianne Løvland/TT & Niall Carson/TT.
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämnen:

EU, Bostad

På vissa håll i Europa tampas man med krympande samhällen, där många har lämnat mindre orter för storstäder. 

För att stoppa denna avfolkning erbjuds betalning till den som flyttar dit, något som Euronews var först att rapportera om.

Flytta till en solig ort – och få betalt

Ett exempel på detta är den toskanska staden Radicondoli som ligger en timme bort från Florens. Där har den lokala borgmästaren Francesco Guarguaglini avsatt mer än 400 000 euro i år för att locka nya invånare, enligt tidningen. 

Den som vill flytta dit kan få hjälp i form av bidrag för att köpa bostad. För dem som flyttar in i en hyresrätt erbjuder sig staden att betala halva hyran de första två åren, förutsatt att man bor kvar i minst fyra år. 

För att staden ska hjälpa till vid ett bostadsköp i Radicondoli krävs att man bor kvar i minst tio år.

Flera spanska orter, såsom Ponga i den autonoma regionen Asturien, erbjuder liknande förmåner till dem som flyttar dit. 

Florens. Foto: Marianne Løvland/TT.

Bidrag för flytt till Irland och gratis boende i Skottland

Den som inte vill flytta till en lika solig ort kan vända blicken mot Irland. Där erbjuder staten upp till 70 000 euro i kontantbidrag till den som köper och restaurerar övergivna och förfallna fastigheter.

Även i Skottland finns liknande bidrag till den som flyttar till ön Handa utanför Sutherlandskusten och tar ett jobb som parkvakt. Boendet blir då gratis och lönen ligger på 5 000 euro i månaden.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Flytta till Irland, Skottland eller Italien – och få betalt