Ett grundproblem för Trump är att Grönland är en delvis självstyrande del av Danmark och att invånarna enligt opinionsmätningar inte vill bli amerikaner. Men USA:s ambition att på ett eller annat sätt ta över den strategiskt viktiga och mineralrika ön är tydlig.
Påverkanskampanj till stöd för självständighet
Ett självständigt Grönland skulle ge USA möjlighet att utan dansk inblandning hitta en lösning direkt med grönlänningarna.
Vägen dit går i första hand via en grönländsk folkomröstning – och amerikanska försök att elda på självständighetsrörelsen kan redan sägas pågå.
Trump har utsett ett särskilt sändebud till Grönland och både vicepresidenten JD Vance och presidentsonen Donald Trump jr var i fjol på uppmärksammade besök på ön.
I augusti avslöjade även Danmarks Radio att minst tre amerikaner med kopplingar till Vita huset kartlagt invånarnas åsikter och jobbat för att knyta kontakter med politiker och affärsmän.

Avtal om fri associering
Vid en eventuell självständighet öppnas möjligheter upp. Då grönlänningarna motsätter sig amerikanskt medborgarskap är en variant ett så kallat avtal om fri associering, likt det USA har med Marshallöarna, Mikronesien och Palau.
Det ger självstyre och frihandel, medan USA ansvarar för försvar, finansiellt stöd med mera.
En källa inom Vita huset uppgav nyligen till NBC News att ett associeringsavtal är en av de möjligheter som övervägs.
Pressa Europa med Ukraina som ess
Danmarks allierade i EU har slutit upp mot USA:s aggressiva retorik. Men Trump har ett kort att spela som skulle kunna få stödet att vackla, rapporterar Politico, som talat med en rad diplomater och säkerhetsexperter: Ukraina.
En nyckelfråga i fredsförhandlingarna om Ukraina är hur trygga USA:s säkerhetsgarantier egentligen skulle vara.
Ett möjligt scenario är en paketlösning – där Trump-regeringen ger starka garantier i utbyte mot en utökad roll på Grönland. I praktiken tvingas då européerna vika ner sig för att inte riskera exempelvis sanktioner eller att USA backar från Ukrainaförhandlingarna.
Militär invasion
Ett amerikanskt militärt angrepp för att annektera Grönland skulle i dagens läge sannolikt möta begränsat motstånd.
Men invasionen skulle bryta mot både amerikansk och internationell rätt, rasera Nato och ge svåröverblickbara följder. Det konstaterar Romain Chuffart på tankesmedjan Arctic Institute för Politico.
— USA skulle skjuta sig själv i foten.




