Förhoppningen var att EU:s utrikesministrar skulle ge sanktionerna grönt ljus, när de nu möts i Bryssel. Detta för att ha paketet klart till det symboltyngda datumet den 24 februari på tisdag. Då har det gått fyra år sedan Ryssland startade sitt fullskaliga invasionskrig mot Ukraina.
Förhalar lagning?
Nu blir det sannolikt ett ansträngt utrikesministermöte. På söndagen meddelade Ungerns utrikesminister Péter Szijjártó att han har har för avsikt att blockera sanktionsbeslutet, som kräver enhällighet.
“Tills Ukraina återupptar oljetransporten till Ungern och Slovakien via Druzjbaledningen kommer vi inte att släppa fram beslut som är viktiga för Kiev”, skriver han på X.
Den 400 mil långa Druzjba-ledningen går från Ryssland via Ukraina till ryssvänliga Slovakien och Ungern – de enda EU-länder som har undantag från unionens importstopp för rysk olja. Men nu är pipelinen avstängd, enligt Kiev skadades den av en rysk attack den 27 januari.
Stoppet väcker ilska i både Ungern och Slovakien, vars styren påstår att Ukraina medvetet förhalar reparationerna av oljeledningen och ägnar sig åt ”politisk utpressning”, skriver Politico.

Oklart om miljardlån
I förra veckan hotade Slovakiens premiärminister Robert Fico med att stoppa nödleveranser av el till Ukraina om inte ledningen öppnades.
Och i fredags gick Ungerns premiärminister Viktor Orbán ett steg längre. Han hotade med att lägga in sitt veto mot EU:s lån på 90 miljarder euro till Ukraina – om inte oljeledningen öppnas.
Stats- och regeringscheferna fattade beslut om modellen för jättelånet vid ett toppmöte i december. Därefter har lagtexter tagits fram och EU-parlamentet har klubbat lånet. Men Orbán kan fortfarande sätta käppar i hjulet, eftersom paketets lagtext formellt måste godkännas enhälligt av europeiska rådet då den utgör ett tillägg till EU:s långtidsbudget, skriver Euronews.
Ungern, jämte Slovakien och Tjeckien, förhandlade till sig ett undantag i lånemodellen som innebär att de inte kommer belastas av Ukrainalånet.
Situationen i Ukraina, i synnerhet Rysslands attacker mot landets energisektor under den bitande vintern, är en viktig punkt på måndagens utrikesministermöte där även Ukrainas utrikesminister Andrij Sybiha deltar.




