Nyheter24
Annons

Aktivister tvingades knäböja – kraftig kritik

Publicerad: 20 maj 2026, kl. 09:01
Uppdaterad: 20 maj 2026, kl. 22:32
Skärmdump från en video med aktivister ombord på ett fartyg från Gazakonvojen. Foto: Global Sumud Flotilla/AP/TT

”Sättet som minister Ben-Gvir hanterat konvojaktivisterna på ligger inte i linje med Israels värderingar och normer”, säger premiärminister Benjamin Netanyahu i ett uttalande.

Detta efter det att högerextreme Ben-Gvir publicerat en video där han syns vifta med en israelisk flagga framför knäböjande aktivister med händerna bakbundna.

Hans regeringskollega, utrikesminister Gideon Sa'ar, är hårdare i sitt fördömande.

”Du har medvetet orsakat vår stat skada genom den här skamliga uppvisningen – och det är inte första gången”, skriver Sa'ar i ett svar på inlägget på X där videon publicerats.

Kallat upp diplomater

Personerna på videon tillhör 430 aktivister från Gazakonvojen Global Sumud Flotilla som förts till Israel efter det att deras båtar i måndags stoppades väster om Cypern. De avseglade i förra veckan med omkring 50 båtar från Turkiet, i organisationens senaste försök att bryta Israels blockad av Gaza.

Annons

Flera europeiska länder – bland dem Frankrike, Belgien, Italien och Spanien – har kallat upp de israeliska diplomatiska sändebuden i länderna för att framföra en protest.

”Det är oacceptabelt att dessa demonstranter, inklusive många italienska medborgare, utsätts för denna behandling”, säger premiärminister Giorgia Meloni i ett uttalande.

Presidentsyster bland aktivisterna

Behandlingen får också skarp kritik från länder som Tyskland, Storbritannien, Kanada, Turkiet – och USA.

Washingtons ambassadör i Israel, Mike Huckabee, kallar Ben-Gvirs uppträdande ”avskyvärt”.

Annons

”Konvojen var ett dumt jippo. Men Ben-Gvir svek sin nations värdighet", skriver han på X.

Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) beskriver i sin tur säkerhetsministerns agerande som "oförsvarligt".

Ombord fanns flera irländska medborgare, däribland Margaret Connolly, syster till Irlands president Catherine Connolly.

Irlands utrikesminister Helen McEntee säger att hon är ”bestört och chockad” över videon och kräver att de ”olagligen gripna” aktivisterna omedelbart släpps.

Netanyahu uppger att han ”instruerat ansvariga myndigheter att deportera provokatörerna (aktivisterna) så fort om möjligt”.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons