Ericsson står i sista startled, som nummer 32 av totalt 33 förare, när den 108:e upplagan av racingklassikern Indy 500 avgörs på Indianapolis Motor Speedway klockan 18.45 på söndag kväll.
Chansen till en repris på de senaste årens succéer verkar liten för 33-åringen, som i år bytt stall till Andretti. För två år sedan blev Marcus Ericsson den andre svensken att vinna Indy 500 (Kenny Bräck blev den förste 1999) och i fjol höll han på att upprepa bedriften, men blev tvåa.
I år kvalade han med nöd och näppe in.
Hörde fel
Först kvaddade han bilen på träning, vilket gjort att han har fått hålla till godo med en reservbil. Sedan missade han direktkvalet till loppet och fick göra upp med tre andra förare om de tre kvarvarande platserna.
Väl där stod han för en stor blunder i sitt första kvalförsök när han släppte på gasen innan han var i mål, vilket gjorde att han låg sist i kvalet. Han räddade dock upp det i sitt andra försök, och tog sig vidare som näst sista förare.
Misstaget berodde på att Ericsson hörde fel i teamradion, säger han.
— Jag var övertygad om att han sade ”checkered flag” (målflagg). Jag säger det inte för att skylla ifrån mig, det var hundra procent mitt eget misstag. Vi gjorde samma procedur under vartenda kvalförsök den här helgen och det har aldrig varit något problem. Så det var helt och hållet på mina axlar, säger Ericsson till NA om kvalet.
Fyra svenskar till start
Uppladdningen inför loppet gör att han har svårt att sätta upp några direkta mål för årets Indy 500.
— Det har varit jävligt tuffa dagar, vi har haft jätteproblem hela helgen.
— Innan jag har kört den (bilen) inställd för racet är det omöjligt att säga vad vi kommer kunna göra där, säger Ericsson.
Ytterligare tre svenskar kör söndagens lopp. Felix Rosenqvist har det bästa utgångsläget efter att ha kvalat in som nia, medan både Tom Blomqvist och Linus Lundqvist återfinns i nionde startled, som 25:a respektive 27:a. Blomqvist tävlar dock för Storbritannien.
En Team Penske-trio startar längst fram. Nyzeeländaren Scott McLaughlin har pole position, närmat före australiern Will Power och fjolårsvinnaren Josef Newgarden.