Tillsammans med ett par guider var maskoten Buoy, ett blåhårigt havstroll, och Seattle-spelaren John Hayden och fiskade, när björnen kom gåendes ur skogsslänten och ner i vattnet.
Maskoten, Hayden och resten av gruppen började röra sig därifrån, varpå björnen gick efter och sedan sprang mot dem. Några meter från maskoten Buoy stannade björnen och började lunka åt andra hållet.
Maskoten kan ha varit trigger
”Det är svårt utifrån det korta klippet att avgöra exakt varför björnen agerar som den gör”, skriver Aimee Tallian, forskare vid Norges institut för naturforskning (Nina), i ett mejl till TT.
”Antingen springer den efter en fisk helt enkelt, eller så kan den ha blivit lite defensiv inför maskoten som den kanske inte uppfattade som mänsklig”, fortsätter hon.
Tallian beskriver björnens agerande som ”ganska normalt” och poängterar att det inte rörde sig om någon attack, möjligtvis en markering från björnens sida.

”Deras territorium”
— Jag skyller på Buoy, björnen verkade rätt intresserad av hans look. Vi klarade oss men det var nära ögat, säger Hayden på klubbens sociala medier.
Klubbens marknadsansvarige, Melissa O'Brochta, såg hela händelseförloppet från strandkanten, men var aldrig orolig för björnen.
— Det här är deras territorium. De är också jättevana vid att se människor, så jag var inte rädd, säger hon.
Seattle reser årligen till Alaska för att marknadsföra ishockey för ungdomar, då delstaten inte har ett eget NHL-lag.
