Nyheter24
Annons

LHC-backen kan missa hela säsongen

Publicerad: 10 aug. 2025, kl. 21:50
Oscar Fantenberg. Arkivbild. Foto: Stefan Jerrevång/TT

Linköpings hockeyback Oscar Fantenberg kan bli borta hela den kommande SHL-säsongen. Han behöver opereras en andra gång för sin handskada.

Handskadan som han opererades för i våras blev inte lyckad och nu måste han opereras på nytt, skriver LHC på sin webbplats.

Rehabiliteringstiden för den nya skadan är minst sex månader och därmed är det stor sannolikhet att 34-åringen missar hela säsongen.

”Det är klart att hela situationen känns otroligt jobbig och tuff. Det enda jag vill är att vara med där ute med laget och representera Linköping Hockey Club”, säger Fantenberg.

”Samtidigt: att gå från att få beskedet till att ”du kommer förmodligen aldrig kunna spela hockey igen” till att ”det här ser ut att bli bra efter din rehabilitering” känns väldigt befriande. Det har varit extremt psykiskt påfrestande de senaste veckorna, men nu någonstans kan man sakta men säkert se ljuset i tunneln.”

Kommentarer

Annons
Annons
Annons