Fredrik Villumstad blev i helgen diskad under Summer Grand Prix i Polen, skriver norska Dagbladet. Detta då hans dräkt var en centimeter för stor i midjan.
Även förra helgen blev en norrman diskad i en tävling i Frankrike. Då var det Kristoffer Eriksen Sundal vars dräkt var 2,5 centimeter för stor i midjan.
— Nu har det hänt med olika utövare. Förra helgen handlade det om lärande. Den här helgen finns det ingen annan förklaring än att marginalerna blir för små. Det måste Fredrik (Villumstad) lära sig av, säger huvudtränare Rune Velta till Dagbladet.
De två diskningarna kommer efter den stora skandalen under skid-VM i Trondheim i vintras. Då blev tre av fyra norska backhoppare diskade för att ha tävlat med manipulerade och icke godkända dräkter. Bland annat silvermedaljören Marius Lindvik fick sitt resultat utraderat.
Dagbladet skriver att de två senaste diskningarna inte beror på medvetet fusk, utan att det handlar om att åkarna fortfarande anpassar sig till de nya dräktreglerna.