Nyheter24
Annons

Neymar i tårar: ”Jag skäms jättemycket”

Publicerad: 18 aug. 2025, kl. 10:32
Neymar var väldigt besviken efter en 0–6-förlust mot Vasco da Gama. Arkivbild. Foto: Andre Penner/AP/TT

Santos förlorade mot Vasco da Gama med 0–6 i brasilianska ligan. Ett resultat som fick Santos stjärna Neymar att brista ut i tårar. Jag är jättebesviken på vår match, säger 33-åringen till Globo.

Neymar, som är kapten i Santos, tröstades av sina lagkamrater.

— Jag skäms jättemycket, jag har aldrig upplevt något liknande i hela mitt liv. Jag gråter av ilska, över allt. Det var en hemsk dag, det är sanningen, säger han.

Två av Vasco da Gamas mål gjordes av tidigare Liverpool- och Barcelonaspelaren Philippe Coutinho.

Direkt efter 0–6-förlusten fick tränaren Cleber Xavier sparken av Santos. Han har tränat laget sedan april.

Det brasilianska storlaget, där Pele också startade sin karriär, ligger på 15:e plats i ligan, två poäng från nedflyttning.

Neymar återvände till Santos tidigare i år efter en misslyckad sejour i al-Hilal. Kontraktet sträcker sig till slutet av säsongen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons