Nyheter24
Annons

OS-hjälten ny läkare i längdlandslaget

Publicerad: 19 aug. 2025, kl. 13:58
Tidigare skidskytten Fredrik Lindström, här som nybliven OS-guldmedaljör i stafett i Pyeongchang 2018, blir ny läkare för det svenska juniorlandslaget i längdskidor. Foto: Terje Pedersen/NTB/TT

Det svenska längdlandslaget fyller på sin ledarstab. Från skidgymnasiet i Ulricehamn hämtas Marcus Wadell, som förstärker A-landslaget bakom den ordinarie tränartrion Ida Ingemarsdotter, Johan Granath och Stefan Thomson.

Wadell, som samtidigt fortsätter sitt arbete på gymnasiet, tas in ”för att förstärka och ta över delar av Granaths och Ingemarsdotters ansvar under det kommande året". Hans huvudfokus kommer att ligga på Skandinaviska cupen och juniorlandslaget.

På juniorsidan kliver också tidigare skidskyttestjärnan Fredrik Lindström in som ny läkare. ”Biffen” Lindström körde bland annat sistasträckan när Sveriges herrar tog ett sensationellt stafettguld på OS 2018, och har efter karriären tagit läkarexamen.

”Han har en spännande bakgrund som framgångsrik elitidrottare, och som i kombination med läkarexamen blir en viktig resurs för våra juniorer”, säger Sveriges landslagschef Anders Byström i ett uttalande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons