Det innebär att han är sju slag efter Tommy Fleetwood, England, och Russel Henley, USA, som leder på 13 slag under par.
Åberg fick en bra start på den andra rundan, som spelas på East Lake Golf Club i Atlanta.
Han gjorde birdie på första, fjärde och sjätte hålet. Det följdes upp med bogey på hål tio, tolv och 14. En skärpning mot slutet innebar birdie på hål 16 och 18 vilket gjorde att han gick rundan på 68 slag och två under par.
— Jag gillar objektivt sett hur jag svingar, rör mig och hur bollen kommer ut. Det gör mig positiv och glad. Förhoppningsvis kan jag pilla in en låg runda på lördag eller söndag, säger Åberg till Eurosport.
Till skillnad från tidigare år kommer PGA-rankingen – där Åberg ligger på 14:e plats – inte påverka resultatet av tourfinalen. Alla spelare börjar på par, och den som spelar bäst under tävlingens fyra ronder vinner.
Utöver äran kammar vinnaren hem tio miljoner dollar, vilket motsvarar ungefär 96 miljoner kronor.