De enorma summor som är i omlopp och som göder den internationella toppfotbollen kan förstås fresta vem som helst.
Men Larsson, 21, valde att lyssna på sin mamma.
— Hon sade nej, nej, nej och lite till. Hon har väl sina drömmar om sin son i Europa, säger han och skrattar.
Larsson har varit ryktenas man sedan han slog sig in i och blev ordinarie i tyska toppklubben Eintracht Frankfurt.
Många nollor
Han berättar om de saudiska locktonerna:
— De kom och visade intresse mot slutet av transferfönstret. Det var intressant att lyssna och drömma sig i väg lite, men någonstans kände jag ganska snabbt att jag vill vara kvar och spela i Europa ett tag till.
— Men det var många tankar den natten.
Många nollor i budet?
— Ja, en hel del.
De som fick dig att drömma i väg?
— Ja, tack!
Med tanke på att allt fler av dina landslagskompisar spelar i engelska Premier League, är det dit du vill på sikt?
— Det har blivit en stor hajp om att alla ska gå dit. Det är klart att det är väl en av mina drömmar, men jag skulle säga att jag inte är så otroligt inriktad på att komma dit, som kanske många andra är.
— Det skulle vara kul att testa det någon gång, men jag har väl inte bara det för ögonen, säger han.
Första VM-kvalet
Larsson har snart spel i Champions League att se fram emot – och sitt första VM-kval med landslaget.
— Det är en rolig höst. Det hade inte kunnat vara bättre. Det är mitt första VM-kval och det är en upplevelse i sig att vara med om det. Jag tror att vi har ganska goda chanser, säger han.
Landslaget inleder kvalet borta mot Slovenien på fredag kväll.