Fjolåret var tufft. Maja Åskag lämnade EM i Rom och OS i Paris i besvikelse och tårarna rann när hon efter två missade kval försökte förklara vad som just utspelade sig inne på arenan.
I Tokyo är det en annan Maja Åskag som tävlar.
Hon tog sig till final i längdhopp och slutade nia.
Nu är svenskan klar för final i tresteg, efter 14,15 meter i andra hoppet.
”Njuter”
— Jag känner att jag har byggt upp ett självförtroende och trygghet där ute, något som jag inte haft förut. Jag njuter av att tävla, jag älskar att tävla, säger hon.
Stärkt av tryggheten och säkerheten siktar hon på att placera sig bättre än nia på torsdag. Åskag har till och med ställt in siktet på Carolina Klüfts svenska rekord på 14,29.
— Jag vill hoppa långt, försöka sätta svenskt rekord, få så många hopp som möjligt och bara njuta, göra det jag vet att jag kan, säger hon.
Vila på schemat
För att lyckas med uppgiften som väntar krävs pigga ben, för det var inget hon hade under kvalet på Nationalarenan. Längdfinalen hade satt sina spår.
— I morgon (onsdag) blir det helvila. Efter två maxprestationer på de här hårda banorna så sätter det sig lite i benen. Jag tror att det kommer kännas bättre i morgon och så ännu bättre på torsdag, säger hon.
Maja Åskag inledde med ett hopp på 13,96. I det andra försöket fick hon en betydligt bättre träff på plankan och noterade 14,15. Hoppet i andra försöket förde upp henne till nionde plats. Hon sjönk kort senare ned till tionde plats. En placering hon lyckades hålla.
Det tredje och sista försöket mätte 14,14.