För första gången spelas VM-kvalet i samma format som Nations League (NL). De svenska damerna spelar i A-divisionen och för att direktkvalificera sig till VM i Brasilien behöver Sverige vinna gruppen.
I Tony Gustavssons första mästerskapskval som svensk förbundskapten går landslaget in som förstaseedade i gruppen, men för att ta direktplatsen behöver man besegra EM-semifinalisten Italien, Danmark och Serbien.
”Väldigt mycket video”
— Nu är det bara rätt in i videoanalyser av motståndarna och börja lägga ner planeringen. Nu när man väl vet, kliar det i en att sätta igång, säger Gustavsson på en digital pressträff.
Sverige har mött Danmark tre gånger under 2025: Två vinster i NL och en 1–0-seger i EM. Landslaget hade även Italien i NL, och det slutade med en seger och ett oavgjort resultat. Gustavsson är positivt inställd till att få möta länderna igen.
— Vi har väldigt mycket video, väldigt mycket färskt material från att ha spelat mot de här motståndarna tidigare och ganska nyligen. Snarare att jag ser en stimulans och ser fram emot att börja förbereda. Det är den känslan som tar över mest, säger han.
— Vi ska inte tro att det är någon lätt kvalgrupp. Vi ska ha respekt för alla motståndare.
Oavsett om landslaget kommer tvåa, trea eller fyra i gruppen kommer Sverige få chansen att spela playoff för att nå mästerskapet.
”Testa lite”
I månadsskiftet november-december spelar Sverige bronsmatch i NL mot Frankrike. Förbundskaptenen menar att landslaget nu har en bra möjlighet att använda det dubbelmötet som ett ”förberedande fönster”.
— Det är inte bara en isolerad bronsmatch i Nations League, utan att vi kan våga blicka framåt mot ett VM-kval och testa lite saker i ett sådant fönster. Så det ser jag verkligen fram emot.
53 lag deltar i det europeiska VM-kvalet – vilket är flest någonsin på damsidan – och lagen är uppdelade i elva fyrlagsgrupper och tre trelagsgrupper.
Kvalspelet inleds i mars.




