Resultaten från SM-helgen

- 20/09/2009, 20:54 -

Nyheter24 och Budo- och Kampsportsförbundet på plats när Karate-SM avgjordes.

Draget av karateförbundet att ha en utpräglad finaldag blev en succé, där både åskådare och utövaren verkade mycket fokuserade.

SM i karate är emellertid över för den här gången. Det var faktiskt det sista karate-SM inom Budo & Kampsportsförbundet. Nästa gång svenska mästerskapen arrangeras är nämligen karate ett eget förbund under RF.

Här nedan presenterar budokampsport.se samtliga medaljörer under SM-helgen i Valhallahallen i Göteborg.

Kata

Senior herrar

Brons: Jesse Hermansson (Combat Academy KC)och Jacob Kinnermar (Gojukai Eskilstuna)

Silver: Pavel Martinoski (Gojukai Seinan KK)

Guld: Mattias Matti (Minikami karate Dojo)

Senior damer

Brons: Julia Persson (Botkyrka Shukokai Karate) och Caroline Löfström (Botkyrka Shukokai Karate)

Silver: Michela Bysström (Ådalens KK)

Guld: Karin Hägglund (Gojukai Seinan KK)

Kadett flickor

Brons: Sara Raftsjö (Västerås karate Center) och Sara Blom (Botkyrka Shukokai Karate)

Silver: Varona Farbodi (Tibble KK)

Guld: Jasmina Sehic (Linköping Shotokan KK)

Kadett flickor

Brons: Sara Blom (Botkyrka Shukokai Karate) och Moa Wåhlander (Shotokan KK Helsingborg)

Silver: Julia Mazur Silver (Tibble KK)

Guld: Mia Karlsson (Köpings KK)

Junior pojkar

Brons: Ky Hien Diep (Kuniba Kai Karlskoga) och Antonio Olaya (Tibble KK)

Silver: Hussein Ibrahim (Minkami karate Dojo)

Guld: Mattias Öhlin (Tibble KK)

Kadett pojkar

Brons: Fredrik Troive (Kuniba Kai Karlskoga) och Jesper Pettersson (Gojukai Eskilstuna)

Silver: Gabriel Ingemansson (Budogymnasiets IF)

Guld: Sam Biranvand (Fagersta KK)

Junior flickor

Brons: Mathilda Karlsson (Carlshamn Shotokan KK) och Petra Eriksson (Älvsby Shotokan KK)

Silver: Emelie Helminen (Samurai Dojo) mot

Guld: Agnes Väppling (Umeå Kuniba Kai)

Juniorer flickor lagkata

Silver: Botkyrka Shukokai

Guld: Tibble Girls

Seniorer damer lagkata

Silver: Tibble dam

Guld: Botkyrka Shukokai

Seniorer herrar lagkata

Silver: Botkyrka Shukokai

Guld: Tibble KK

Kumite

Seniorer herrar + 84

Brons: Mathias Johansson, (Wado karate kai) och Alexander Subosic (Sanshin KK)

Silver: Sven Ljung (Ljusdals Shotokan)

Guld: Alexander Gomez (Sanshin KK)

Seniorer herrar -84

Brons: Gustaf Sökare (Kodokai Karate) och Sadik Sadik (Halmstad Shotokan KK)

Silver: Bleard Amagjekaj (Sanshin KK)

Guld: Christian Koivumaa (Halmstad Shotokan)

Juniorer pojkar +76

Brons: Roberto Bebinno (SKIF Zenkukai Jönköping) och Jonatan Hydén (IF Kyokushincenter)

Silver: Baback Axenlod (SKIF Zenkukai Jönköping)

Guld: Arvin Rezaie (Göteborg karate akademi)

Seniorer damer Kumite lag

Brons: Wadoryu girls karate IF

Silver: Botkyrka Shukokai

Guld: Malave Do Stockholm

Senior damer -68

Brons: Sofia Holmberg (Motala Sport Karate) och Malin Ljung (Shotokan KK Helsingborg)

Silver: Rim Mourad (SKIF Zenkukai Jönköping)

Guld: Joanna Stassos (Malave Do Stockholm)

Seniorer damer +68

Brons: Sandra Djalilian (Gojukai karate Stockholm)

Silver: Eva Tlili (Tibble KK)

Guld: Dajana Starcevic (Halmstad Shotokan)

Seniorer damer -61

Brons: Maria Lindberg (Wadoryu karate IF) och Emmelina le Claire (Billingsfors KK)

Silver: Ahlam Mourad (SKIF Zenkukai Jönköping)

Guld: Stephanie Kaup (Malave Do Stockholm)

Juniorer pojkar -76

Brons: Adam Tarda (Linköpings Shotokan KK) och Emil Nilsson (Älvsby Shotokan KK)

Silver: Filip Knutsson (Budogymnasiet)

Guld: Victor Börjesson (Budogymnasiet)

Juniorer pojkar -68

Brons: Tobias Palmqvist (Botkyrka Shukokai karate) och Sebastian Zeder (Halmstad Shotokan)

Silver: Alexander Mattsson (Tibble KK)

Guld: Mohammed Bedri (Linköpings Shotokan)

Seniorer damer -55

Brons: Lotta Keto (Wadoryu KK)

Silver: Afsaneh Farzan (Djursholms KK)

Guld: Gulsha Akdag (Shiai IF)

Juniorer flickor +59

Brons: Hedvig Bengtsson (Motala Sport karate) och Anna Håkansson (Carlshamns Shotokan KK)

Silver: Sidnie Djalilian (Gojukai karate Stockholm)

Guld: Hanna Antuovic (Linköpings Shotokan KK)

Kadett pojkar +70

Brons: Paul Nissan (Västerås Karatecenter) och Carl Sameland (Botkyrka Shukokai karate)

Silver: Jacob Ingesson (Motala Shitory KF)

Guld: Ossian Fredblad (Wadoryu karate IF)

Seniorer damer -50

Brons: Josefin Ericson (Bromma KK)

Silver: Michela Bysström (Ådalens KK)

Guld: Caren Pacull (Malave Do Stockholm)

Under 21 Flickor 11 -59

Brons: Diana Heininsson (Bromma KK) och Sabina Lääveri (Budogymnasiet)

Final: Mona Salehi (Frölunda KK) mot Viveca Karström (Encrantz Gothia karate)

Kadett pojkar 5 -70

Brons: Viktor Trollsten (Lidingö karate Dojo) och Patrik Andersson (Shiai IF)

Silver: Gabriel Ingemansson (Budogymnasiet)

Guld: Anton Larsson (Centrum KK)

Kadett flickor 9 -54

Brons: Linn Essving (Botkyrka Shukokai karate) och Olivia Gawelek (Shiai IF)

Silver: Hannah Malila Ruuska (Shiai IF)

Guld: Julia Mazur (Tibble IK)

Kadett pojkar 3 -57

Brons: Jesper Pettersson (Gojukai Eskilstuna) och Marcus Johansson (Karlstad KF)

Silver: Niklas Falk (SKIF Zenkukai KK Jönköping)

Guld: Dinos Imisides (Shiai IF)

Under 21 damer 4 -53

Silver: Josefin Ericson (Bromma KK)

Guld: Michela Bysström (Ådalens KK) mot

Under 21 damer 5 -60

Brons: Ghelu Mae Borell (Budogymnasiet)

Guld: Maria Lindqvist (Emmaboda KK)

Under 21 herrar 2 -78

Brons: Oliver Hermansson (Combat Academy) och Andreas Falk (SKIF Zenkukai KK Jönköping)

Silver: Patrik Backlund (Tibble KK)

Guld: Viktor Wallin (Botkyrka Shukokai karate)

Kadett pojkar 4 -63

Brons: Jacob Törngren (Botkyrka Shukokai karate) och Christian Karlstedt (Botkyrka Shukokai karate)

Silver: Jens Niska (Luleå Shotokan karate)

Guld: Nehro Pourian (Västerås KK)

Under 21 herrar 1 -68

Brons: Andreas Lindberg (Säffle KK) och Christoffer Carlsson (Kungälvs KK)

Silver: Johan Smeij (Botkyrka Shukokai karate)

Guld: Pavle Martinoski (Gojukai seinan karate)

Juniorer pojkar 3 -61

Brons: Niklas Ahlstedt (Halmstad Shotokan) och Fred Jansson (Botkyrka Shukokai karate)

Silver: Jim Jerkenhag (Norrtälje Karatesälskap)

Guld: Dennis Gutarra (Botkyrka Shukokai karate)

Under 21 damer 6 +60

Brons: Julia Persson (Botkyrka Shukokai karate)

Silver: Caroline Löfström (Botkyrka Shukokai karate)

Guld: Dajana Starcevic (Halmstad Shotokan)

Juniorer pojkar 2 -55

Brons: Sebastian Boren (Gojukai Eskilstuna)

Silver: Ivan Öhrman (Motala Shitoryu KF)

Guld: Shahin Shirazinejad (Shiai IF)

Juniorer flickor -59

Brons: Sabina Lääveri oh Diana Henninsson

Silver: Mona Salehi

Guld: Viveca Karström

Seniorer herrar -67

Brons: Pentti Holm (Eskilstuna KK) och Martin Fuada (Sanshin KK)

Silver: Alex Snäckström (KFUM Uppsala)

Guld: Peter Jumrukovski (Halmstad Shotokan KK)

Seniorer herrar -75

Brons: Daniel Todorovic (Botkyrka Sukokai karate) och Patrik Backlund (Tibble KK)

Silver: Anders Håkansson (GAK Enighet)

Guld: Kalate Akolor (Djursholms KK)

Seniorer herrar lagkumite

Brons: Shotokan Helsingborg

Brons: Kodo kai karate

Silver: Team Sanshin

Guld: Halmstad Shotokan

//Jonathan Broberg, SB&K

Skrivet av: