BILDEXTRA: Här firar HIF guldet - på riktigt

- 23/10/2011, 21:25 -
Erik Edman lyrisk efter bedriften.
1 av 10

Erik Edman lyrisk efter bedriften.

BJÖRN LINDGREN / SCANPIX

Helsingborg var numret för stort för samtliga lag i 2011 års allsvenska, och säkrade guldet redan med två omgångar kvar att spela. Men det var inte förrän efter slutsignalen i den allra sista matchen hemma på Olympia, som man fick lyfta Lennart Johanssons
2 av 10

Helsingborg var numret för stort för samtliga lag i 2011 års allsvenska, och säkrade guldet redan med två omgångar kvar att spela. Men det var inte förrän efter slutsignalen i den allra sista matchen hemma på Olympia, som man fick lyfta Lennart Johanssons

BJÖRN LINDGREN / SCANPIX

Polisen hade koll på händelserna och lyckades hålla isär HIF-fansen från AIK:s dito. AIK som faktiskt också firade efter matchen, det på grund av den bärgade silvermedaljen.
3 av 10

Polisen hade koll på händelserna och lyckades hålla isär HIF-fansen från AIK:s dito. AIK som faktiskt också firade efter matchen, det på grund av den bärgade silvermedaljen.

BJÖRN LINDGREN / SCANPIX

Men det var HIF-spelarna som var kungarna på Olympia. Här syns stolta mästare med en saftig prischeck från Svenska Spel. Noterbart är att Alexander Gerndt (numera Utrecht) hade flugit hem till Sverige för att fira.
4 av 10

Men det var HIF-spelarna som var kungarna på Olympia. Här syns stolta mästare med en saftig prischeck från Svenska Spel. Noterbart är att Alexander Gerndt (numera Utrecht) hade flugit hem till Sverige för att fira.

BJÖRN LINDGREN / SCANPIX

Fansens glädje visste inga gränser när det femte SM-guldet i klubbens historia firades.
5 av 10

Fansens glädje visste inga gränser när det femte SM-guldet i klubbens historia firades.

BJÖRN LINDGREN / SCANPIX

Sveriges just nu bästa fotbollslag.
6 av 10

Sveriges just nu bästa fotbollslag.

BJÖRN LINDGREN / SCANPIX

Det självklara frågan är förstås: Hur många av guldhjältarna finns kvar till nästa år?
7 av 10

Det självklara frågan är förstås: Hur många av guldhjältarna finns kvar till nästa år?

BJÖRN LINDGREN / SCANPIX

Här gratuleras Martin Mutumba av Lars-Åke Lagrell.
8 av 10

Här gratuleras Martin Mutumba av Lars-Åke Lagrell.

Lennart Månsson/BILDBYRÅN

Guldtränaren Conny Karlsson ser lika kylig ut som vanligt. Eller också är han bara tagen av att hans lag hyllades på nytt. "Vi har ju redan firat SM-guldet en gång", sa han till Canal Plus efter matchen.
9 av 10

Guldtränaren Conny Karlsson ser lika kylig ut som vanligt. Eller också är han bara tagen av att hans lag hyllades på nytt. "Vi har ju redan firat SM-guldet en gång", sa han till Canal Plus efter matchen.

Pontus Ferneman/BILDBYRÅN

Bengalbränning i samband med firandet. Och nej, ingen kom till skada.
10 av 10

Bengalbränning i samband med firandet. Och nej, ingen kom till skada.

Pontus Ferneman/BILDBYRÅN

Helsingborg var numret för stort för samtliga lag i 2011 års allsvenska, och säkrade guldet redan med två omgångar kvar att spela. Men det var inte förrän efter slutsignalen i den allra sista matchen hemma på Olympia, som man fick lyfta Lennart Johanssons pokal.