Som besökare på Nyheter24 samtycker du till användandet av s.k. cookies och adblockeridentifiering för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Förbundet får avgöras AIK:s framtid

AIK:s medlemmar positiva till KHL.

AIK:s medlemmar positiva till KHL.

Bildbyrån

Sport | 28/01/2010 10:29

AIK:s medlemmar positiva till KHL.

AIK:s resa mot KHL fortsätter. På onsdagskvällen röstade en klar majoritet av klubbens medlemmar för fortsatta diskussioner med den ryska ligan om en flytt österut. Detta står klart efter ett tre timmar långt medlemsmöte.

AIK kommer i nästa skede att skicka en ansökan till Svenska ishockeyförbundet om att få en flytt beviljad. Om den går igenom kommer klubbens medlemmar att få sista ordet om det ska bli spel i KHL eller inte. Det ska i så fall beslutas innan 1 april.

Om allt ska gå vägen måste förbundet ge klubben grönt ljus, annars faller allt i stöpet, säger AIK-ordförande Peter Mellqvist till TT.

- Vi kommer att hedra förbundets beslut. Vi kommer aldrig gå emot förbundets vilja i den här frågan.

Hockeysverige.se