Nyheter24
Annons

Nytt bakslag: Stefan Löfven går mot superfiasko

Publicerad: 24 okt. 2018, kl. 08:37
Stefan Löfven
Stefan Löfven har kört på en mina. Foto: Stina Stjernkvist/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Blir det någon regering eller? Nja, det verkar inte så. 

Just nu är det Socialdemokraternas partiledare Stefan Löfven som har i uppgift att prata med de andra partiledarna för att se om han kan bilda regering – men det verkar gå riktigt dåligt. 

Senaste veckan har Löfven pratat med alla andra partier – utom Sverigedemokraterna – och nu skriver Expressen att förhandlingarna gått på grund. 

För att ha en chans att få igenom sin politik i riksdagen måste Löfven få med sig åtminstone Centerpartiet – men helst också Liberalerna. Men L är inte sugna på att glida med Stefan Löfven i fyra år. 

– Jag har förstått att diskussionerna är avslutade redan. Det går inte att komma framåt, säger en L-källa till Expressen

Och inte heller på centerfronten verkar det gå speciellt bra för S-ledaren, som nu går mot ett förhandlingsfiasko. 

Nyligen sa Annie Lööf till TT att hon inte är beredd att stödja en S-ledd regering. 

Och ja, det mesta verkar handla om Annie Lööf just nu – läs mer om det här!

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons