Våld mot kvinnor blev ett verbalt vapen i fejden mellan Kendrick Lamar och Drake förra året. Drake kallade Lamar för kvinnomisshandlare i “Family matters” och Lamar rappade om att Drake var sexförbrytare på “Not like us” – låten som fick folk att utropa Kendrick till vinnare.
I rapstrider är groteska överdrifter en del av genren och under fejden lades inga bevis fram. Drake – som spelar på Avicii Arena i Stockholm 21 augusti – använder nu sina advokater för att försöka göra just det.
I januari 2025 stämde Drake Universal Music Group – skivbolaget som både han och Lamar har kontrakt med. Drakes advokater hävdar att UMG marknadsförde “Not like us” hårt för att försämra hans rykte och pressa honom att skriva på ett avtal som gynnade bolaget. Efter att låten spelats på Superbowl menade Drake att även framträdandet utgjorde förtal, något UMG kallade “absurt”.
Livvakt sköts i hemmet
Efter framgången med ”Not like us” utsattes Drakes bostad i Toronto för tre inbrottsförsök — ett där hans livvakt sköts — samt månader av näthat. Enligt stämningsansökan tog han sin son ur skolan av säkerhetsskäl vilket påstås vara en direkt följd av UMG:s utgivning av “Not like us”.
Den 12 augusti lämnade Drakes juridiska team in en ny inlaga i den federala stämningsansökan. De kräver bland annat dokument ”relaterade till våld i hemmet, våld mot kvinnor och/eller andra former av våld begångna av Kendrick Lamar Duckworth”.
Drake verkar vilja bekräfta anklagelserna i “Family matters”, där han rappade att Lamar misshandlat sin fru.
Låten antydde även att Lamars barn egentligen har managern Dave Free som pappa. I stämningsansökan har man dessutom begärt tillgång till all kommunikation som berör managern och Lamars barn.
Anklagar vd
Drakes advokater vill också få tillgång till Kendrick Lamars UMG-kontrakt och hävdar att bolaget skyddar sin vd, som påstås vara ”personligt involverad” i marknadsföringskampanjen av ”Not like us”.
Ett genombrott kom nyligen när Drakes team lyckades få kontakt med ett nyckelvittne som anklagas för att med UMG:s dotterbolag Interscope ha använt bottar för att artificiellt öka spridningen av “Not like us”.
UMG vill få målet avvisat och hävdade i mars att Drake ”förlorade en rapfejd som han själv provocerade fram och frivilligt deltog i. Disslåtar är en populär och uppskattad konstform full av grova förolämpningar, och den skulle ta stor skada om Drakes stämning får fortsätta”.
Källor: Billboard, XXL, NPR, The Guardian med flera.