Uppmärksamheten och intresset för Greta Thunberg, 16, ser aldrig ut att kunna avta. Nyligen listades hon dessutom som en av världens främsta tänkare.
Den svenska klimataktivisten befinner sig för stunden i USA, där den intensiva kampen för klimatet fortsätter.
Nyheter24 har bland annat skrivit om hur hon möttes av jubel i New York efter att hon klivit av den omtalade segelbåten – som hon färdades dit i.
Och nu tar hon fighten vidare till en av världens mäktigaste platser – nämligen Vita huset.
Protesterar utanför Trumps arbetsfönster
 • Foton och videoklipp på Instagram 2019-09-10 21-46-45.png)
Det är på Instagram som Greta Thunberg uppmanar sina följare att ansluta sig till henne på fredag mellan klockan 11-14 lokal tid. Då ska hon nämligen demonstrera för klimatet utanför president Donald Trumps högkvarter.
"På fredag kommer jag att ansluta mig till skolstrejken för klimatet i Washington DC. Vi ses utanför Vita huset", skriver hon.
Alla lockas inte
Men alla är inte lika förtjusta över 16-åringens miljöengagemang. Nu vill en grupp inflytelserika personer sätta stopp för hennes framfart. Det kan du läsa mer om här!