Fem formella undersökningar dras i gång av EU-kommissionen mot Google-ägaren Alphabet, Apple och Facebook-ägaren Meta.
Utredningarna gäller exempelvis reglerna för Googles sökmotor, Apples App Store och Metas modell med ett val mellan att antingen betala eller ge tillstånd till dataanvändning.
— Det sätt som Apple och Alphabet har infört reglerna i DMA (EU:s nya datamarknadslag) om anti-styrning verkar inte gå ihop med hur lagen är skriven. Apple och Alphabet fortsätter att kräva avgifter och ändå begränsa styrningen, säger konkurrenskommissionären Margrethe Vestager på en presskonferens i Bryssel.
Reglerna i DMA trädde i kraft på allvar från den 7 mars och har föregåtts av sex månader för nätjättarna att förbereda sig och vidta åtgärder.
Om reglerna inte följs riskerar bolagen dryga böter – i slutändan på ända upp till 20 procent av bolagens globala omsättning, vid upprepade förseelser.
Organisationen CCIA, som samlar diverse teknikbolag, oroas över att EU-kommissionen agerar för skyndsamt.
"Vad vi ser nu sänder en oroande signal om att EU rusar in i utredningar utan att veta vad de utreder", säger CCIA:s Europachef Daniel Friedlaender i ett uttalande enligt nyhetsbyrån AFP.