Annons

Sverige vill ha fler undantag från USA-tullar

Publicerad: 10 juni 2025, kl. 16:10
Utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M). Arkivbild Foto: Christine Olsson/TT

Regeringen vill plocka bort 13 varor från EU:s långa lista på varor från USA som kan drabbas av tullar om handelskonflikten med Trumpregeringen inte går att lösa. Vi vill ju inte skjuta oss själva i foten, säger utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) om varför han vill ha undantag.

Regeringens önskelista lämnades över till EU-kommissionen på tisdagen, då en frist för önskemål om undantag löpte ut.

Enligt Benjamin Dousa har de svenska önskemålen tagits fram med en omfattande analys av risker och strategiska intressen.

— Vi har delvis tittat på importflöden från USA till Sverige, var flödena är störst. Och vi har träffat hundratals svenska företag och branschorganisationer. Kommerskollegium har också fått inspel direkt för det svenska näringslivet, säger Dousa.

— Dessutom har vi försökt analysera om det finns ett strategiskt beroende av import av en vara från USA. Finns det andra leverantörer från andra länder vi kan använda oss av? tillägger han.

Kan vara börspåverkande

Annons

Risken för att vissa EU-tullar på USA-varor skulle kunna drabba forskning, innovation och försvarssektorn i EU och Sverige har varit i fokus.

Exakt vilka varor Sveriges regering vill att EU plockar bort från den stora listan på USA-tullar vill Dousa inte avslöja.

— Det rör väldigt specifika företagsintressen. Det kan vara företagshemligheter och man kan koppla varukoder väldigt enkelt till vilket företag det rör – och det kan var börspåverkande, säger han.

När EU klubbade ett tidigare paket med motåtgärder mot president Donald Trumps tullar på EU-varor i april fick Sverige igenom tre av fem önskade undantag från den varulistan.

Den nya lista som EU nu arbetar med omfattar varor från USA för sammanlagt 95 miljarder euro. Det pausade paketet med motåtgärder från april uppgick till 21 miljarder euro.

Annons

”Myrsteg” i förhandlingarna

Förra veckan sade EU:s handelskommissionär Maros Sefcovic att det har gjorts framsteg i tullsamtalen med USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer. Men han varnade samtidigt för att Trumps plötsliga order om att i maj dubbla USA-tullarna på stål och aluminium till 50 procent kan ställa till det.

Även Greer sade sig vara “nöjd med att förhandlingarna går snabbt framåt”.

Dousa beskriver framstegen som ”myrsteg”.

— Vi vill ha en framförhandlad lösning så fort som möjligt och EU har ju än så länge inte höjt en enda tull, säger han.

Men han tror att det blir svårt att få en uppgörelse som undanröjer USA:s tullar och behovet av motåtgärder från EU i närtid.

— Det här riskerar att bli en utdragen process.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons