Tokybörsens Nikkei 225-indexet i Tokyo låg kring nollan vid lunchtid, medan det bredare Topix-indexet hade stigit 0,3 procent.
I Hongkong låg Hang Seng-indexet i stället minus 0,9 procent.
Kompositindexen i Shanghai och Shenzhen hade båda klättrat runt 0,2 procent.
Investerarna har att förhålla sig till USA:s tullhot. President Donald Trump har gett motstridiga besked om huruvida den förlängda pausen – till den 1 augusti – för generella tullar är förhandlingsbar eller inte.
Nu överväger Trump-regeringen även 50-procentiga tullar på import av koppar samt på lite längre sikt tullar på upp till 200 procent på läkemedel.
I Kina har ny månadsstatistik presenterats. Konsumentpriserna ökade i juni med 0,1 procent i årstakt, enligt landets nationella statistikbyrå. Det är ett oväntat trendbrott efter att priserna sjunkit fyra månader i rad.
Producentprisindex föll samtidigt med 3,6 procent i juni, den största nedgången på nästan två år, vilket innebär att priserna varit sjunkande i 33 månader i rad, enligt Bloomberg.