Robert Bergqvist är inte förvånad över att tullavtalet mellan USA och EU landar på 15 procent efter att Japan fått ett motsvarande avtal och Storbritannien fått tio procent.
— Det är välkommet att vi är i mål. Den här osäkerheten är negativ för både företag och hushåll. Den sänker den ekonomiska tillväxten. Men jag har samtidigt svårt att se det som en seger. Det är fortfarande höga tullar, säger han.
Positiv börsrespons
Han tror att börserna kommer att reagera positivt när de öppnar på måndag.
— Men det här handelskriget och de här tullarna kommer att inverka negativt, självklart på USA:s ekonomi men också på världsekonomin.
För svensk del, med nästan nio procent direktexport till USA, kommer tullavgifterna i kombination med att dollarn tappat i värde och kronan stärkts innebära en utmaning, menar han.
— Det är en utmaning för många företag att det här sker samtidigt.
Bergqvist tror också att osäkerheten kommer finnas kvar. Mycket är fortfarande oklart med tullavtalen, som han ser mer som avsiktsförklaringar. Osäkerheten kring den ekonomiska politiken kommer också att finnas kvar så länge Trump är kvar i Vita huset.
— Det man kan hoppas på är att man lyfter undan en del av den våta filten. Men du har inte lyft bort den våta filten helt. Den kommer att ligga kvar på grund av osäkerheten.
Driver på inflationen
Nordeas chefsekonom Annika Winsth tycker att det är viktigt med ett tullavtal med USA för att undvika en eskalerande konflikt. Samtidigt tror hon att det kommer att få återverkningar i USA.
— Om det stämmer att det är 15 procent på det mesta så tycker jag att det låter dyrt och det tror jag att svenska företag kommer att behöva skicka vidare till amerikanska kunder och höja priset. Så någonstans borde det driva på inflation i USA, säger hon.
Frida Bratt, sparekonom på Nordnet, tror att avtalet innebär en lättnad för EU mot bakgrund av vad Trump hotat med förut.
— Med det här avtalet undviker man en eskalering i en handelskonflikt med betydligt högre nivåer i potten. Så det här är ändå nivåer som EU kan deklarera att man är nöjd med, säger hon.