Nyheter24
Annons

Konkurserna minskar kraftigt

Publicerad: 1 aug. 2025, kl. 06:04
Antalet konkurser inom byggindustrin låg högt under fjolåret, men minskar nu, enligt kreditupplysningsföretaget UC. Foto: Stina Stjernkvist/SvD/TT

För fjärde månaden i rad minskar antalet konkurser bland företag i Sverige jämfört med motsvarande period i fjol. Den ekonomiska återhämtningen har börjat, enligt Amanda Aldestam, analytiker på kreditupplysningsföretaget UC.

Mitt i handelspolitisk oro och svaga bnp-siffror för Sverige syns flera tecken på en ljusning i svensk ekonomi, åtminstone när det gäller företagen. Antalet konkurser minskade med hela 30 procent i juli jämfört med samma månad i fjol, visar färsk statistik från UC.

Återhämtning i branscher

Tydligast är ljusningen inom partihandel (handel med stora volymer), där minskningen av konkurser ligger på 45 procent och inom branscher som byggindustrin (23 procent) och hotell- och restaurang (26 procent). Nedgången i antalet konkurser är dock något mer dämpad inom detaljhandeln (8 procent).

— Detaljhandeln har haft det kämpigt under en längre period. Där måste konsumenterna komma ikapp. Det är de som driver vändningen utifrån ökade reallöner och lägre inflation och räntor, säger Amanda Aldestam.

De färre konkurserna bekräftar bilden från bland andra Konjunkturinstitutet om att landets ekonomiska återhämtning påbörjas under andra halvan av 2025, menar hon.

Dämpad framtidstro

Samtidigt visar undersökningar att företagens framtidstro mattats av, något som enligt Amanda Aldestam inte direkt kanske är kopplat till hoten om handelstullar, men till den osäkerhet som rått kring dem.

Hur det nyligen slutna tullavtalet mellan EU och USA kommer att påverka investeringsviljan och företagen är för tidigt att säga, konstaterar hon.

— Marknaden mår bra av tydlighet. Visst kan avtalet påverka vissa branscher negativt, men det ger nog en viss stabilitet till att börja med i alla fall. Man har något att ta ställning till, säger Amanda Aldestam.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons