Den döde mannen hittades utomhus på torsdagen.
Den döde mannen hittades utomhus på torsdagen. - Foto: Björn Larsson Rosvall/TT

En anhållen misstänkt för mord i Fjärås

En man i 55-årsåldern har anhållits misstänkt för mord alternativt dråp efter att en man hittats död i Fjärås, söder om Kungsbacka.


Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt Prenumerera
X

Gillar du artikeln?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.

Välj nyhetsbrev

Den döde mannen, som hittades på torsdagsförmiddagen, var på fredagsmorgonen ännu inte identifierad.

Under förmiddagen har dock hans anhöriga underrättats, uppger polisen.

— Det är fortfarande ett tidigt skede, så eventuella kopplingar eller relationen mellan männen är något som vi kommer att behöva utreda vidare, säger August Brandt, presstalesperson vid polisen.

Mannen hittades död vid sidan av en väg av en förbipasserande. Polisen har sedan dess bland annat beslagtagit två bilar som fanns nära platsen.

— Vi försöker inhämta så mycket information som möjligt. Vi har hållit många vittnesförhör och kommer att fortsätta hålla förhör under dagen, säger August Brandt.

— Men det är ett väldigt tidigt skede fortfarande.

TT
/
/
stats