Effekterna av klimatförändringen drabbar villaägare runt om i Sverige och Stockholmsområdet är särskilt hårt drabbat, visar en ny kartläggning.
— Vid just stormskador på hus så är kustnära områden extra utsatta, säger Per Sangrud.
Flest i Stockholmsområdet
Över 750 miljoner kronor har betalats ut i skadeersättning från försäkringsbolagen de senaste fem åren. Nästan en tredjedel av summan har gått till villaägare i Stockholmsområdet.
— Det kan handla om takpannor som flyger i väg eller träd som välter och förstör fastigheter.
Torrare somrar, blötare vintrar och allt kraftigare stormar är alla faktorer som kan skada eller påverka bostäder negativt.
Per Sangrud anser att tiden för att inte bry sig om klimatanpassning är förbi och att regeringen, kommuner och enskilda villaägare måste inse att det är dags att göra något.
— Kommunerna har ett stort ansvar när det kommer till klimatanpassning. Men villaägare har också ett eget ansvar för att skydda sitt hem.
Förebyggande åtgärder
Det finns ett behov bland bostadsägare att öka sin kunskap vad gäller klimatanpassning, tycker Sangrud. Han uppmanar villaägare att dels ta kontakt med kommunen för att ta reda på vilka klimatrisker som finns där man bor, dels att kontakta försäkringsbolaget som kan lista förebyggande åtgärder.
— Man kan också börja med att bara se sig omkring. Har jag ett träd som står för nära huset? Utemöbler som kan blåsa iväg? Eller en gammal flaggstång som kanske inte är säkrad? Sådant är viktigt att se över.
När det kommer till prognosen framåt för denna typ av skador säger Sangrud att de med största sannolikhet kommer att fortsätta öka.
— Det ödmjuka svaret är att det inte kommer att bli bättre.