— Jag tycker att man ska vara tydlig med att man inte kan utesluta att det är främmande makt som ligger bakom den här typen av sabotage, säger Hultqvist till Sveriges Radio P4 Östergötland.
Ett 30-tal telemaster har saboterats genom bland annat sönderklippta kablar och förstörda säkringar. Incidenterna inleddes under påskhelgen i april och i vissa fall har mobilnätet tillfälligt slagits ut.
Enligt SVT arbetar polisen efter en teori om att samma aktör ligger bakom merparten av angreppen, som alla har en koppling till den viktiga Europavägen E22 som går längs östkusten.
Peter Hultqvist tycker sig känna igen tillvägagångssättet.
— Det här känns som en typisk hybridaktion där man försöker sabotera strukturer i Sverige som har med infrastruktur att göra, säger han till P4 Östergötland.
Han konstaterar att Ryssland har hotat med åtgärder mot Sverige sedan inträdet i Nato och på grund av det svenska stödet till Ukraina.