Nyheter24
Annons

Expert om vildarna: V kan dra en lättnadens suck

Publicerad: 24 aug. 2025, kl. 20:04
Jonas Hinnfors, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet. Arkivbild. Foto: Adam Ihse/TT

Vänsterpartisterna som blev politiska vildar riktade stenhård kritik mot Nooshi Dadgostar. Men i slutändan lär det inte skada partiet nämnvärt, säger statsvetaren Jonas Hinnfors. Vänsterpartiets ledning kan nog dra en liten lättnadens suck, säger han.

Stalinism, mobbning och en dörrmatta åt Socialdemokraterna. Hårda ord riktades mot Vänsterpartiets ledning när riksdagsledamöterna Lorena Delgado Varas och Daniel Riazat meddelade att de lämnar partiet, dagar efter det att uteslutningsärenden inletts mot dem.

Men synen på de båda ledamöterna är nog delad, tror Jonas Hinnfors, professor i statsvetenskap vid Göteborgs Universitet.

— Partiet har klarat några sådana här förändringar utan att ta jätteskada. En del kommer att tycka att man är för hård, andra kommer nog kanske tycka att det här är bråkstakar, ungefär, och undra varför de inte följer partiets linje, säger han.

Påverkade inte opinionen

Han nämner Björn Alling och Kristofer Lundberg, två andra i närtid uteslutna och aktivistiska V-politiker.

Annons

Båda startade nya partier – vilket Riazat och Delgado Varas antydde att de eventuellt skulle göra – men försvann ur medielandskapet och V tappade inte i opinionen. Det blev inte heller några stora konsekvenser när det nya, delvis hårt kritiserade och mindre radikala partiprogrammet klubbades i fjol.

— Partiledningar måste ha en linje. Den kan ändras, men då är det en ny linje som man måste hålla. Det här är personer som har svårt att foga sig i vissa frågor. Då blir det svårt. Men jag är nog lite skeptiskt till att det kommer hända så jättemycket, säger Hinnfors om potentialen för ökad splittring i partiet.

Han tror inte att Delgado Varas och Riazat kan uträtta särskilt mycket under resten av mandatperioden i riksdagen. Han jämför med när Amineh Kakabaveh uteslöts ur V och under regeringskrisen 2021 hade möjlighet att påverka den S-ledda regeringen. Så är inte läget i riksdagen i dag.

— Det är väldigt svårt att se att de skulle kunna ha något konkret inflytande, så de är ju helt enkelt marginaliserade.

Kan hjälpa med S

Annons

En av anklagelserna som riktats mot Nooshi Dadgostar, och innan dess Jonas Sjöstedt, är att de kompromissar bort sin vänsterpolitik för att bli accepterade in i en potentiell framtida S-ledd regering.

Har det här påverkat Magdalena Anderssons hållning gentemot V?

— Jag tror S överhuvudtaget är skeptiska till att släppa in V. Men det har varit enkelt för S att peka på den här typen av yttringar av V:s ledamöter och säga ”det här är inte ett seriöst parti”.

Nu kan man i stället hävda att det är lite mer ordning i V, säger han.

— Men om det räcker är väldigt svårt att säga. Det är 100 år av misstänksamhet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons