Demonstranterna höll bland annat upp skyltar med budskapet ”alla barn är lika värda”, skriver Expressen.
Händelsen har väckt starka reaktioner. Kulturminister Parisa Liljestrand (M) kallar på Instagram agerandet för ”vedervärdigt” och delar ett inlägg från Judiska ungdomsförbundet i Sverige som kallar det ”rakt av antisemitiskt”.
Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) fördömer protesten i ett inlägg på X.
”Det här handlar inte om yttrandefrihet, utan om att skapa skräck och rädsla hos barn som bor i Sverige", skriver hon bland annat.
Även Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson har reagerat.
”Alla barn och ungdomar ska kunna känna sig trygga när man går till och från skolan. Därför är en demonstration mot Israel utanför judiska skolan djupt olämplig. Svenska judar har inget ansvar för Netanyahus högerextrema regerings agerande”, skriver hon på X.
Rättad: I en tidigare version tillskrevs kulturministern felaktigt ett citat från Judiska ungdomsförbundet.