Nyheter24
Annons

Mohamsson om SD i regeringen: Beredd gå till nyval

Publicerad: 26 okt. 2025, kl. 21:46
Uppdaterad: 26 okt. 2025, kl. 22:12
Liberalernas partiledare Simona Mohamsson. Arkivbild. Foto: Caisa Rasmussen/TT

Liberalerna kommer att säga nej till Ulf Kristersson (M) som statsminister om Sverigedemokraterna får ministerposter i en eventuell regering. Det slog Liberalernas partistyrelse fast för drygt två veckor sedan.

På frågan om L kommer rösta rött i riksdagen är partiledaren Mohamsson tydlig:

— Ja, säger hon i SVT:s Agenda.

Till nyval

Helst vill partiet få till en ny variant av Tidöavtalet.

Annons

— För våra mandat så kräver vi att vi ska fortsätta ha det samarbete vi har i dag, som gör Sverige både rikare, tryggare och friare, säger hon.

Mohamsson säger även att L är redo att driva kravet genom flera omröstningar i riksdagen hela vägen till ett nyval.

— Så kommer det ju ske i så fall men min utgångspunkt är att vi har lyckats lösa det här tidigare.

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har kallat L:s hållning ”obegriplig”.

Vinststopp i skolan

Liberalerna meddelade i förra veckan att partiet vill förbjuda vinstintresset i skolan.

Aktiebolag ska fasas ut som driftsform och friskolor ska få fortsätta i en form utan vinstkrav, till exempel som stiftelser, enligt förslaget. Det är en ny linje som inte delats av de övriga Tidöpartierna, däremot av de rödgröna.

— Vi kan inte ha ett friskolesystem där det finns så tydliga krav på vinster. Därför tänker jag att man behöver ha ett annat system, säger Mohamsson i Agenda.

Men hon vill inte samarbeta med de rödgröna i frågan.

– Jag är hoppfull att fler partier i borgerligheten kommer att se de problem som också finns i friskolesystemet, säger hon vidare.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons