Åklagare Anna Elmlöv uppger att 18-åringen åtalas för mord, försök till mord, grovt vapenbrott och framkallande av fara för annan i Hallstahammar den 19 september 2024.
— Han medger det mesta av händelseförloppet, säger Elmlöv och understryker att han varken erkänner eller nekar till brott.
En annan person har åtalats för grovt skyddande av brottsling.
Åtalad i Danmark
18-åringen identifierades i samband med brotten mot Israels ambassader och är just nu föremål för en rättsprocess i Danmark där han bland annat står åtalad för terrorbrott.
Den unge mannen, som var 16 år när brotten begicks, har erkänt att han kastat två handgranater i närheten av Israels ambassad strax utanför Köpenhamn.
Han nekar till terrorbrott med hänvisning till att han inte visste att Israels ambassad var måltavla för sprängdådet.
Erkänt skott
Han har också erkänt att han skjutit mot Israels ambassad i Stockholm. Här är 18-åringen åtalad för grovt vapenbrott.
När rättegången i Danmark är avslutad kommer 18-åringen att tillfälligt överlämnas till Sverige för lagföring, uppger Elmlöv.
Domen i det danska målet väntas falla i början av februari 2026.




