En separation väcker ofta många frågor på en gång – om barn, boende, ekonomi och juridik.
Nu visar en ny Sifo-undersökning, gjord på uppdrag av Familjens Jurist, att varannan svensk kan tänka sig att använda en digital jurist som alternativ till att googla juridiska frågor.
AI kan hjälpa till att sortera frågorna
Enligt Familjens Jurist handlar det inte om att AI ska ersätta mänskligt stöd. I stället beskrivs tekniken som ett första steg för personer som behöver få bättre koll på vad som gäller.
– Det är tydligt att många inte ser AI som en ersättare till mänskligt stöd, utan som ett första steg. Vid separationer uppstår ofta många frågor samtidigt, och där kan ett lättillgängligt verktyg hjälpa föräldrar att sortera det praktiska, förstå sina rättigheter och skyldigheter och få bättre förutsättningar att fatta genomtänkta beslut, säger Lotta Dahlstrand, ansvarig för innovation på Familjens Jurist i ett pressmeddelande.
Hon menar också att AI kan hjälpa föräldrar att stanna upp och tänka på barnets situation.
– Om det dessutom hjälper föräldrar att stanna upp och reflektera över barnets situation kan det göra stor skillnad, fortsätter Lotta Dahlstrand i pressmeddelandet.
Här går gränsen för AI
Samtidigt visar svaren att det finns en tydlig gräns för vad AI bör användas till.
Juridiska regler och praktiska frågor upplevs som områden där AI kan fungera som stöd. Däremot är känslomässigt stöd, svåra konflikter och komplicerade familjesituationer fortfarande sådant som kräver mänsklig kontakt.
– AI får inte bli för fyrkantig eller opersonlig, särskilt inte i frågor som rör barn. Många efterfrågar därför ett verktyg som inte bara svarar på juridiska frågor, utan också ställer relevanta motfrågor, påminner om barnets perspektiv och hjälper föräldrar att hålla fokus på barnets trygghet, stabilitet och behov, fortsätter Lotta Dahlstrand i pressmeddelandet.
”Barnets bästa är ingen standardlösning”
Enligt Familjens Jurist bygger Digitala Juristen på uppdaterad juridik och ett barnperspektiv med utgångspunkt i Barnkonventionen.
Men Lotta Dahlstrand betonar att frågor som rör barn alltid måste bedömas utifrån den enskilda familjen.
– Frågor som rör barn kräver en förståelse för att barnets bästa inte är en standardlösning, utan något som måste bedömas utifrån varje familjs situation, fortsätter Lotta Dahlstrand i pressmeddelandet.
AI vid separation – det kan tjänsten hjälpa med
En digital jurist kan enligt Familjens Jurist framför allt vara ett första stöd för att:
- Förstå juridiska regler
- Reda ut praktiska frågor
- Få koll på rättigheter och skyldigheter
- Förbereda sig inför kontakt med jurist
- Få hjälp att tänka på barnets perspektiv




