Torsdagen den 28 maj klockan 06.00 slog Power upp dörrarna till sin nya butik på Kungsgatan 27 i centrala Stockholm. Kön till butiken sträckte sig flera kilometer och de längst fram i kön hade köat i hela 17 timmar, något Nyheter24 skrivit mer om.
Redan en timme efter öppning hade butiken sålt varor för en miljon kronor och kön fortsatte att fyllas på.
Mittemot den nyöppnade butiken, på Kungsgatan 12-14, ligger en Elgiganten-butik. Och som svar på Powers öppning valde butiken att sätta in en egen prisfest, med start klockan 06.30 samma morgon som Powers öppningsfest.
Elgiganten bjuder in till egen prisfest
"Klockan 06:30 på torsdag 28/5 slår vi upp portarna i vår butik på Kungsgatan och bjuder på en rejäl prisfest - ända fram till söndag kväll 31/5! Vi bjuder på kaffe, härligt tilltugg och en mängd av magiska deals. Varmt välkommen in", skrev butiken på sin hemsida.
Elgiganten har haft sin butik på Kungsgatan i Stockholm i 23 år och ville vara med på festen. Därför lovade de kunderna att prismatcha alla Powers deals.
– Vankas det prisfest på Kungsgatan vill vi självklart vara med! Vi har haft vår butik där i 23 år och vill alltid ge våra kunder lite mer. Därför är vi så klart med och bidrar till festligheterna i morgon och välkomnar Power genom att bland annat prismatcha alla deals, säger Josefin Augustsson, tf kommunikationschef på Elgiganten, till Market.

Powers svar på Elgigantens drag
Power i sin tur tycker bara det är roligt att deras konkurrent ordnat en egen prisfest och tackar för välkomnadet till Kungsgatan.
– Man brukar säga att imitation är den finaste formen av smicker, så vi tackar vår konkurrent för den fina och snabba välkomsthälsningen. Att de känner sig manade att prismatcha några av våra deals visar ju vem det är som sätter tempot på Kungsgatan, säger Eddie Hernandez, marknadschef på Power, till Nyheter24.
Som kund innebär det här att man kommer kunna köpa billigare elektronik oavsett om man går till Power eller Elgiganten.





