Transporten var lastad med en Ford Ranger, något som gjorde att den tillåtna totalvikten överskreds rejält. Ekipaget vägde 4 900 kilogram, hela 1,4 ton över den tillåtna totalvikten.
Det resulterade i böter på 3 000 norska kronor, motsvarande 2 800 kronor.
Inte bara det
Inspektörerna kontrollerade även tanken på Forden i fråga som visade sig vara fylld med så kallad grön diesel. Den används inom lantbruket och är skattefri, varför den inte får användas i vanliga personbilar. För att citera norska Skatteverket:
– Om du av misstag tankar skattefri diesel måste du anmäla det till Skatteverket genom att ringa oss på 800 80 000 eller använda vårt kontaktformulär på skatteetaten.no. Vi behöver information om fordonets registreringsnummer, tidpunkten för den felaktiga påfyllningen av skattefri diesel och antalet liter felaktigt påfyllda skattefri diesel.
Det ledde till att den polska biltransporten fick 20 000 norska kronor i böter, motsvarande, 18 850 kronor.
LÄS ÄVEN: Så rostig är en Tesla efter sex år
MISSA INTE: Dessa bilar är helt oanvända – nu skrotas de
Det gäller i Sverige
Enligt Skatteverket i Sverige:
– Energiskatt och koldioxidskatt ska betalas för de flesta bränslen som används för motordrift eller för uppvärmning. För bränslen med ett visst svavelinnehåll ska även svavelskatt betalas. Vanligtvis är det du som är en aktör som Skatteverket har godkänt, som deklarerar och betalar skatten till Skatteverket.
I Sverige är emellertid inte påföljden lika allvarlig som i Norge:
– Det är förbjudet att ha märkt bränsle i tanken. Du kan få betala en straffavgift på minst 10 000 kronor om du har märkt bränsle i tanken på motordrivna fordon eller vissa båtar. Förbudet gäller inte om bränslet har förts in till Sverige i bränsletanken och fyllts på i ett land där bränsletanken får innehålla sådant bränsle.