Nyheter24
Annons

Bilägare kan andas ut: Inget körförbud när mobilnäten släcks

Publicerad: 2 dec. 2025, kl. 23:01
Mobilnätets nedstängning blir inte så omfattande trots allt. Foto: Oscar Olsson/TT & Janerik Henriksson/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

Motor

Det rapporterar Vi Bilägare.

Bilar mister eCall när näten stängs

När de gamla mobilnäten fasas ut försvinner uppkopplingen i hundratusentals bilar. Det påverkar allt från fjärrstyrd klimatkontroll till eCall, säkerhetssystemet som automatiskt ringer SOS vid en olycka.

När eCall slutar fungera tänds ofta en varningslampa i bilen. Det skapade oro för att mängder av helt fungerande bilar skulle underkännas vid besiktning.

Transportstyrelsen tar bort kravet

Nu klargör Transportstyrelsen att ett icke fungerande eCall-system inte längre ska leda till underkänd besiktning. Målet är att de nya reglerna börjar gälla i början av januari 2026.

För att det ska ske krävs ett formellt beslut i slutet av december och en anmälan till EU, men myndigheten räknar med att processen går igenom utan problem.

– Vi har ingen reell rätt att kräva att besiktningsföretagen gör så här men de vill också hantera situationen på ett bra sätt gentemot sina kunder, säger Mikael Kyller, sektionschef på Transportstyrelsen.

Du får alltså inget körförbud bara för att bilens eCall-system tappar kontakten med nätet. Andra funktioner kan påverkas, men bilen blir inte längre underkänd enbart av den anledningen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons