Nyheter24
Annons

Spanien: Pausa med Israel nu

Publicerad: 26 juni 2025, kl. 12:02
Uppdaterad: 26 juni 2025, kl. 18:16
Spaniens premiärminister Pedro Sánchez på väg in till EU-ländernas toppmöte i Bryssel. Foto: Omar Havana/AP/TT

Vi måste ta i mot Israel, manar flera EU-ledare vid ländernas toppmöte i Bryssel. Spanien vill ha en ”omedelbar” paus för handelsavtalet.

Situationen i Gaza är en av många frågor som diskuteras av statsminister Ulf Kristersson (M) och hans kollegor under torsdagens EU-träff.

Från flera håll manas till tuffare tag mot Israel.

— Jag kommer att driva att EU omedelbart ska pausa associeringsavtalet med Israel. Det finns inget förnuft i att vi infört 18 sanktionspaket mot Ryssland för anfallet mot Ukraina, men inte klarar att pausa avtalet med Israel, säger Spaniens premiärminister Pedro Sánchez på väg in till mötet.

Vill ha förslag

EU:s utrikeschef Kaja Kallas konstaterade i måndags att Israel genom sitt agerande i Gaza brutit mot regler i avtalet om att agera med respekt för mänskliga rättigheter.

Annons

Än så länge vill hon dock varken föreslå en paus eller en uppsägning av avtalet, som reglerar EU:s och Israels politiska och ekonomiska samarbete. I stället ska Kallas diskutera frågan med Israel, i hopp om att sätta press på landet att öppna upp för mer humanitär hjälp till Gaza.

— Jag hoppas att det verkligen ger resultat. Gör det inte det så måste vi överväga vilka ytterligare åtgärder vi kan vidta och det förväntar jag mig i så fall förslag på redan till julimötet (för EU:s utrikesministrar den 15 juli), sade Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) på en pressträff under Natotoppmötet i Haag tidigare i veckan.

”Borde gjort mer”

Sloveniens premiärminister Robert Golob är tydlig med att hans land är villigt att gå vidare på egen hand mot Israel om inte EU kan enas om hårdare åtgärder.

— Olyckligtvis sätter vissa viktiga medlemsländer sina egna intressen i första hand, i stället för palestiniernas mänskliga rättigheter. Vi borde ha gjort mycket mer tidigare – men det är aldrig för sent, säger Golob i Bryssel.

Något beslut blev det dock inte vid EU-toppmötet, utan endast en uppmaning till utrikesministrarna att ”fortsätta diskussionerna om en uppföljning” inför juli-mötet.

Fakta: EU-toppmötet i Bryssel

EU-ländernas stats- och regeringschefer har vid sitt toppmöte i Bryssel på torsdagen enats om att be EU-kommissionen och EU:s utrikeschef att till i oktober ta fram en plan för hur utlovade försvarssatsningar ska genomföras.

När det gäller Mellanöstern manar toppmötet återigen till en "omedelbar vapenvila i Gaza och villkorslöst släppande av all gisslan". Israel uppmanas också att lyfta sin blockad av Gaza och tillåta omedelbar hjälp.

Under kvällen fortsätter mötet med att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj talar via videolänk, varpå stats- och regeringscheferna även ska diskutera ekonomi, handel och internationella relationer.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons