Nyheter24
Annons

Kristersson om toppmötet: ”Hoppingivande”

Publicerad: 13 aug. 2025, kl. 18:02
Uppdaterad: 13 aug. 2025, kl. 19:08
Statsminister Ulf Kristersson deltog vid ett möte mellan europeiska ledare. Arkivbild. Foto: Caisa Rasmussen/TT

Statsminister Ulf Kristersson (M) talar om ”ett hoppingivande möte” efter att ha deltagit i digitala diskussioner om Ukraina mellan olika länders ledare inför mötet mellan Trump och Putin i Alaska.

”Det var ett hoppingivande möte. Det råder stor enighet mellan alla länder på mötet inklusive USA om att bara Ukraina kan förhandla om Ukraina. Men också om behovet av omedelbar vapenvila och att sanktionerna fungerar och ska fortsätta, vilket jag särskilt underströk", skriver Kristersson i en kommentar till TT efter samtal mellan ledare som står på Ukrainas sida.

Zelenskyj och Merz

Under dagen hölls också ett första möte med anledning av läget i Ukraina och inför mötet i Alaska på fredag mellan Trump och Rysslands president Vladimir Putin.

Förutom Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj deltog där även bland andra Tysklands förbundskansler Friedrich Merz, EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen liksom Trump och hans vicepresident J D Vance.

Efteråt höll Zelenskyj och Merz en gemensam presskonferens i Berlin där man meddelade att det råder stor enighet om att med gemensamma krafter verka för en vapenvila mellan Ryssland och Ukraina.

Annons

”Viktiga beslut” kan komma fattas på mötet mellan Trump och Putin, men Merz betonade att europeiska och ukrainska säkerhetsintressen måste skyddas.

— Vi kom överens om att direkt efter mötet med Putin ska han (Trump) först informera den ukrainska presidenten och direkt därpå de europeiska ledarna, sade Merz.

Han betonade att om Ryssland inte ger några signaler på att landet vill nå en fredslösning kommer Europa sätta mer press på Putin.

— Sanktioner måste införas och förstärkas om Ryssland inte går med på en vapenvila, sade Zelenskyj.

”Väldigt bra”

EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen skriver på X att det digitala toppmötet i Berlin var "väldigt bra".

"I dag har Europa, USA och Nato stärkt den gemensamma grunden för Ukraina. Vi kommer stå i fortsatt nära samarbete. Ingen vill ha fred mer än vi, en rättvis och långvarig sådan".

Natos generalsekreterare Mark Rutte skriver på X att han är positiv till att man ”är överens om att driva på för att avsluta detta fruktansvärda krig”.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons