Nyheter24
Annons

Europeiska S-ledare i gemensam vädjan till EU

Publicerad: 26 sep. 2025, kl. 08:58
Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson. Arkivbild. Foto: Pontus Lundahl/TT

EU måste agera skarpare och mer enat för att göra något åt situationen i de palestinska områdena. Det skriver partiledare Magdalena Andersson (S), tillsammans med flera europeiska socialdemokratiska ledare i The Guardian.

Partiledarna påpekar att länder som Sverige och Spanien erkänt Palestina och uppmanar fler att göra samma sak.

”Ytterligare erkännanden av europeiska stater skulle stärka denna drivkraft och skicka det tydliga och enade budskapet att EU står fast vid tvåstatslösningen”, skriver man.

Politikerna, som bland annat kräver ökad press på Israel med sanktioner mot Benjamin Netanyahus regering, skriver att EU måste ”arbeta samlat för att stärka den palestinska staten på konkreta sätt”.

Man anser att det är dags att stärka EU:s avtal med den palestinska myndigheten från 1997 och uppgradera det till ett ”fullfjädrat associeringsavtal, med bestämmelser om ökat ekonomiskt stöd, utökade handelsförbindelser och en mer strukturerad politisk dialog”.

Debattartikeln har, förutom Magdalena Andersson, undertecknats av Spaniens premiärminister Pedro Sánchez som är partiledare för socialdemokratiska PSOE, Frans Timmermans, partiledare för socialdemokratiska PVDA i Nederländerna, Elly Schlein, partiledare för italienska socialdemokratiska PD och Sveriges tidigare statsminister Stefan Löfven (S).

Kommentarer

Annons
Annons
Annons