Nyheter24
Annons

Zelenskyj möter amerikaner efter Witkoffs nobb

Publicerad: 20 nov. 2025, kl. 13:16
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i Turkiet, där ukrainarna förväntade sig ett möte som involverade USA-sändebudet Steve Witkoff. Foto: Yavuz Ozden/Dia Photo via AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

En delegation från USA:s krigsdepartement, ledd av arméminister Daniel Driscoll, anlände till Kiev på onsdagen. En av Volodymyr Zelenskyjs nära medarbetare har bekräftat för ett medieuppbåd att den ukrainske presidenten avser att träffa dem.

Zelenskyj reste till Turkiet tidigare i veckan och hade hoppats att där få sällskap av USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff, som sköter kontakter med många andra länder på presidenten Donald Trumps uppdrag.

USA:s arméminister Dan Driscoll, hand i hand med Ukrainas försvarsminister Denys Sjmyhal i Kiev på onsdagen.
USA:s arméminister Dan Driscoll, hand i hand med Ukrainas försvarsminister Denys Sjmyhal i Kiev på onsdagen.

Trodde på möte

Ukrainska företrädare förväntade sig av alla uppgifter att döma att Witkoff skulle dyka upp – och talade optimistiskt om att de skulle kunna blåsa liv i medlingsprocessen – men så blev inte fallet. Enligt nyhetssajten Axios initierade källor ställde Witkoff in mötet med anledning av att Zelenskyj ville att samtalen skulle utgå från en annan plan som tagits fram med europeiska allierade.

Annons

I amerikanska medier kom ungefär samtidigt uppgifter om att USA och Ryssland för samtal sinsemellan om en fredslösning, utan ukrainsk eller europeisk inblandning. Samtalen uppges bland annat handla om stora landavträdelser där Ukraina ger Ryssland Donbass-regionen i öst, och stora begränsningar av Ukrainas framtida försvarsförmåga.

En ukrainsk källa säger till AFP att det i så fall är tal om Ukrainas kapitulation inför Ryssland.

Fått det ”från K”?

Ett meddelande som Steve Witkoff verkar ha råkat publicera i sociala medier väcker ytterligare spekulationer om vad som pågår. Vid lunchtid på onsdagen skrev Witkoff ett inlägg på X där han kommenterade Axios ursprungliga avslöjande om de rysk-amerikanska förhandlingarna.

”Han måste ha fått detta från K...”, lydde meddelandet, enligt bland andra Sky News som hann uppmärksamma det innan det kort därpå raderades.

En person på ”K” som i högsta grad är involverad i de samtal som artikeln avslöjade är Witkoffs ryska motpart, affärsmannen Kirill Dmitrijev som agerar sändebud åt president Vladimir Putin.

Enligt Axios avslöjande träffades Witkoff och Dmitrijev nyligen hemma hos Witkoff i Florida för att tala om en plan. Varken USA eller Ryssland har bekräftat eller dementerat de omskrivna fredssamtalen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons